This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Cyprus

1. Division 2018/2019


Cyprus


Games
  • Gameweek  
Gameweek 12 Gameweek 13 Gameweek 14
Sat 15.Dec.2018 - 15:00 Doxa vs AEL
Sat 15.Dec.2018 - 16:00 Ermis vs Alki Oroklini
Sat 15.Dec.2018 - 17:00 Anorthosis vs Paphos
Sun 16.Dec.2018 - 14:00 Omonia vs APOEL
Sun 16.Dec.2018 - 16:00 Nea Salamis vs Enosis
Mon 17.Dec.2018 - 17:00 Apollon vs AEK
<  Back
Next  >

Standings
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 = AEL 28 12 9 1 2 22 12 +10
...
V D D V V
2 = APOEL 26 12 8 2 2 27 13 +14
...
E V D V V
3 = Apollon 25 11 8 1 2 29 9 +20
...
D V V D V
4 = AEK Larnaca 19 10 6 1 3 14 7 +7
...
D V V D D
5 Anorthosis 19 12 5 4 3 15 12 +3
...
V V E V V
6 Nea Salamis 19 12 6 1 5 18 16 +2
...
V D V D D
7 Omonia Nicosia 16 12 5 1 6 12 15 -3
...
V V E D V
8 Doxa 14 12 4 2 6 18 19 -1
...
D D E V D
9 Paphos 11 11 3 2 6 10 20 -10
...
E D V D V
10 Enosis 10 12 3 1 8 12 25 -13
...
V D D V D
11 = Ermis 7 12 2 1 9 11 20 -9
...
D V E D D
12 = Alki Oroklini 7 12 2 1 9 6 26 -20
...
D D D V D
  • Championship Round
  • Relegation Round


Stats 2018/2019
Teams
Best Offense Apollon 29 Goals
Best Defense AEK Larnaca 7 Goals
Most Wins AEL 9 Victories
Most Defeats Alki Oroklini 9 Defeats
Most Draws Anorthosis 4 Draws
Players
Top goal scorer B. Sadik 11 Goals
Most Yellows Román Golobart 6 Cards
Most Reds S. Keita 2 Cards
Most Minutes B. Klaiman ... 1080 Minutes
Others
Total Matches 70 Matches
Total Goals 194 Goals
Goals/game 2.77 G/game
See all
 

 

1. Division - 2018/2019

  • 53% 70 / 132 Games

  • Home team wins 52.86%
  • Draws 12.86%
  • Away team wins 34.29%
  • Over 1.5 71.43%
  • Over 2.5 48.57%
  • Over 3.5 25.71%
  • Goals 194
  • Goals /match 2.77
  • Goals /match home 1.69
  • Goals /match away 1.09
  • Both teams score 41.43%
  • Goals after 80' 14.95%
View all

Zapping

C Hour  

Finished matches

06:35 Wellington vs Central Coast
08:50 Wanderers vs Sydney
10:30 Sivas vs Ankaragücü
10:30 Rize vs Alanya
12:00 Getafe vs Real Sociedad
12:30 Man City vs Everton
15:15 Valladolid vs Atlético
17:00 Inter vs Udinese
17:30 Real Madrid vs Vallecano
19:30 Torino vs Juventus
12:30 Vietnam vs Malaysia
13:00 Konya vs Kasımpaşa
14:00 Clermont vs Lens
14:00 Bohemians 1905 vs Slovan
14:00 Slovácko vs Dukla
14:00 Teplice vs Zlín
14:00 Opava vs Mladá Boleslav
14:30 Cracovia vs Pogoń
15:00 Randers vs Vejle
15:00 Kilmarnock vs Dundee
15:00 Granada vs Real Oviedo
15:30 Chaves vs Moreirense
15:30 Boavista vs Tondela
Transmissions available in UK (change)